Soru

Biz özellikle savunma sanayii için çalışan endüstriyel elektronik kart tasarımı yapan bir kobiyiz. Müşterilerimizden olan xxx ERP/MRP çalışmalarımız olup olmadığını soruyor. 6 kişiyiz şirketimizde, ISO9001 sertifikalıyız ama nereden başlayacağımızı tam olarak bilemedim. Ya da gerek var mı böyle bir sisteme ona da karar veremedim. Düşüncelerinizi almak isterim. Teşekkür ederim.

Cevap

Büyük müşteriler artık çalıştıkları tedarikçilere onların büyüklüklerine bakmadan bu soruyu standart olarak soruyor, artık oyunun kuralı tedarik zincirinizin içinde zayıf halka olmamak.

Az sayıda kişinin bulunduğu şirketlerde kapsamlı bir uygulamaya ne imkan ne de ihtiyaç vardır ancak bir düzenin olması gerekir. Örneğin bugün cafeler de bile menüler ve içerikleri kayıt ediliyor, maliyet çıkartılıyor. Artık şirketin küçüklüğünden çok içinde bulunduğunuz endüstrinin kuralları ne yapmanız gerektiğini belirliyor.

Örneğin geriye izleme, malzeme kullanımında FIFO, seri numarası takip etme gibi ihtiyaçlar var ise malzeme planlama ve stoklarınızı izleme açısından ufak bir uygulamayı hayata geçirmeniz size de fayda sağlayacaktır.

Eğer ürünleriniz standart ve tekrar tekrar yapılıyor ise ürün ağaçlarını kolaylıkla hazırlayabilir, değişimleri “iş emri” içinden izleyebilirsiniz. Geriye izleme ihtiyacı var ise yazılımınızın seri / lot takibi yapabiliyor olması gerekecektir.

Sorunuz ve katkınız için teşekkür ederim.

Türkiye’nin KOBİ’leri ERP Projelerini Sorguluyor Soru – Cevap Çalışması / Cengiz Pak

Sizin de bir sorunuz var ise siteye üye olduktan sonra gönderebilirsiniz, soru formu için tıklayınız >>>