Soru :
Cengiz Abi Selam.
ERP beyaz yakalı adam  sayısını azaltırmı? Azaltılırsa ben neden azaltamıyorum ?  :)

Kolaylıklar
Mesut

Cevap :

ERP kullanımı, tekrarları, elektronik tablo kullanımını, rapor alabilme süresini azaltacağı için beyaz yakalıların mevcut sistem içinde yaptıkları bu tür işlere ayırdıkları zamanı azaltacaktır. Genel olarak şirketin iş hacminin artması ile beyaz yakalı artışı arasında bulunan ilişki ERP sistemi ile beraber bir miktar zayıflar, aynı kadro ile daha büyük iş hacimleri karşılanabilir ama bir şart ile …

ERP sistemi ile beraber “ek karışıklar” yaratılmıyor ise .

Eskiden bu tür yazılımlar satın alındığında çalışanlar arasında “işini kaybetme” gerilimi yaşanırdı. Hem ülkemizde hem de dünyada son 10 yılın içinde yaşanan krizler dolayısı ile kadrolar azaldığı için ERP’ye yapacak bir şey kalmadı, hatta eleman sayısında artışa bile sebep olabiliyor. Ancak uzun vade içinde ya nisbi bir azalma ya da artan iş hacmine karşılık “arka ofis” çalışanlarında bir artışa yol açmaması düşünülebilir.

İnsan sayısının azaltılması ile ERP arasında ilişki olduğu kadar şirket iş süreçlerinin tasarımı arasında da ilişki vardır. Süreçleri kısaltıp, sadeleştirerek yine uzun vade içinde bazı azalmalar veya artışı engellemek sonuçları elde edilebilir.

Sorunuz ve katkınız için teşekkür ederim.

Türkiye’nin KOBİ’leri ERP Projelerini Sorguluyor Soru – Cevap Çalışması / Cengiz Pak

Sizin de bir sorunuz var ise siteye üye olduktan sonra gönderebilirsiniz, soru formu için tıklayınız >>>