Şirketinizde Stok Kayıt Doğruluğunun Sağlanması Nasıl Gerçekleştirilecek ?

Şirketinizin stoklarını bilgisayarlarınız bilemiyor, sürekli sayarak ilerlemeye çalışıyor iseniz beraberinde fazla veya eksik satınalma, doğru olmayan maliyet, zamanında yetişmeyen siparişler, bütün bunları toparlamak için israf edilen zaman gibi sonuçları yaşarsınız.

Dünya Klasında firmanın stok kayıt doğruluğu için alt limiti %95?tir. Diğer bir deyim ile 100 kalem stoğunuzun en fazla 5 tanesinin beklemediğiniz şekilde farklı çıkması ? İlk bakışta ne var bunda bizimki de böyledir herhalde diye düşünenlerden olabilirsiniz. Ancak eğer değil ise kayıplar yaşıyor ama bunları kayıt altına almadığınız için gündeminize de almıyorsunuz demektir.

Şirketinizde stok kayıt doğruluğunun % 95 olup olmadığını anlamanız hiç güç değil, aşağıdaki soruların cevaplarını zihninizde tartmanız yeterli ?

* Sürpriz eksiklikler, var sanılanın yok olması sık yaşanır mı ?
* Kayıtlarda olmayan malzemenin raflarda bulunması yaşanır mı ?
* Kayıtlara bakmak yerine ?yerinde kontrol yapmak? alışkanlığı var mı
* Kayıtlara inanıyorum ile inanmıyorum diyenler, kim ağır basıyor ?
* Stok hareketleri oldukları yer ve zamanda işleniyor mu ?
* Firmanın kayıt doğruluk hedefi var mı ?
* Sık sık acil sipariş verir misiniz ?

Bu sorunu çözebilmek için firmalar genellikle bilgisayar yazılımı alırlar, barkod sistemi kurar veya kurunca bu sorundan kurtulacaklarını ümit ederler. Aradan geçen yıllarda firmalar bilgisayarlar aldı, yazılımlar uygulandı ama hala daha stok kayıt doğruluğu ciddi ve çözülememiş bir problem olarak gündemde; peki niçin böyle oluyor ?

Çünkü bu problem teknik bir problem değil, bir iş problemi. Bilgisayar ve yazılım ürünleri bu problemin çözümünde yardımcı olurlar ama tek başlarına bu sorunu çözemezler. Bunun kanıtı bugün şirketlerin büyük çoğunluğu için problemin hala daha geçerli olması, bu konuda verilen seminerlerin en çok sayıda kayıt alıyor olmasıdır.

Şirketinizin stok izleme sistemini baştan sona gözden geçiren, iş akışınızı olması gereken hale getiren ve sonunda da güvenebileceğiniz stok kayıtlarına sahip olmanızı sağlayacak proje / danışmanlık konusunda konuşmak isterseniz cengiz@cengizpak.com.tr adresini kullanabilir veya (216) 360 65 60′dan temasa geçebilirsiniz.