Girisim_cengizpak_02
Önce aklınıza bir fikir gelir, sonra onu bir plana dönüştürmelisiniz ve son olarak da gerçeğe …
Bir çok kişi “o an için” ilginç gelen bir fikri “o anda” geliştirip konuşmayı sever. Başarılı bir girişimci ise bu aşamanın ardından planlama ve uygulama olması gerektiğini bilen kişidir. Bir çok kişi ilk aşamada kalır ve günlük işlerine devam edip fikri unutur.
Yaratıcı fikirleri bir iş planına dönüştürmeden hayata geçiremezsiniz. Çünkü nereye gideceğinizi bilmiyorsanız oraya gidemezsiniz.

İş Planınızda hedefi ve oraya nasıl gideceğinizi tarif etmelisiniz. Bu söylemesi kolay ama yapması zor bir iştir.

Hedefi ve oraya gidecek olan yolu düşünmeye başladığınızda fırsat ve tehlikeler ile kendi zayıf ve güçlü yanlarınızı değerlendirme şansı elde etmiş olacaksınız. Bu aşamada aklınıza bir çok fikir daha gelecektir (muhtemelen taktik anlamda), işte bu süreç içinde “müşteri size niçin para verecek” sorusuna özel bir bölüm aşmalısınız.

Şimdi gelelim İş Planınızın aşamalarına :

Rekabetçi Avantajınız Nedir ? Girişiminizin uzun vade içinde başarılı olabilmesi için hangi silahlara sahipsiniz, niçin siz başarılı olacaksınız ?
Müşterinin İhtiyacı Ne ? Müşteriler ihtiyaç ve beklentilerini ne tür ürünler ile karşılamak istiyor. Bizim düşündüklerimiz müşterilerin beklentileri ile örtüşüyor mu ?
Endüstrinin Analizini Yaptınız mı ? Ana yön nedir, 3-5 yıl içinde neler olacak, düşündüğünüz işlerden bu dönem içinde kazanmaya devam edecekmisiniz ? Bu arada endüstriye giriş ve çıkış bedelleri nedir gibi sorulara cevaplar bulmalısınız.
Pazarlama Stratejiniz Ne Olacak ? Geleceği nasıl yaratacaksınız, hedef müşteri gruplarınıza en kısa yoldan nasıl ulaşacak ve onları gerçek bir müşteriye dönüştürecek siniz ? Stratejiniz ile uyumlu aktiviteleriniz neler olacak gibi konulara bu planda yer vermelisiniz.
Operasyon Planınız Ne Olacak ? Aktivitelerinizi nasıl, hangi kaynak ve prosedürler içinde gerçekleştireceksiniz, bunların adımlandırılması nasıl olacak ? Bu aşamada günlük – dönemlik iş listeleriniz ortaya çıkıyor olmalı.
Yönetim Ekibinde Kimler Var ? Bu işi yönetmek için nasıl insanlara ihtiyaç duyacaksınız, bu kişilerin sizi tercih etmesini nasıl sağlayacaksınız, sizin rolünüz ne olacak, diğer yöneticiler neler yapacak ?
Finansal Planlama Yapmalısınız : Başarılı olabilmeniz için İş Planınızın içinde kısa ve uzun dönem için nakit akış ve yatırım planınız yer almalıdır. Diğer türlü projeniz yarıda kalabilir.
Şimdi gelelim çoğunluğun ne yaptığına …
Çoğu girişimci bir plan yapmaz, yapanların çok azı planlarını günceller.
Halbuki başarının yolu buradan geçiyor. Girişimci yolunda ilerledikçe gerçekleşenler ile planını kıyaslamalı ve onu güncellemelidir.
Diğer türlü başarısız başlangıçlar içinde yer almasının ihtimali yükselecektir.