ERP konuları için bir araştırma yaptığınızda size akıl vermek isteyen çok sayıda insan veya yazı bulabilirsiniz.
Üzerinde bir çok kez aynı şeylerin yazıldığı ERP aslında basit bir konudur ama yapılacaklar listesi uzundur ve bilgi ister.
Bir şeyi yapmak için bir iki yol olabilir ama yapmamak için 40-50 yol bulunabilir.
Benim önerim ?ne yapmak istediğinizi? bir kağıda yazmanız, sonra oradan geriye doğru yapılması gerekenleri yapmanızdır. Bir de aşağıda listelediğim 5 noktaya dikkat ederseniz başarı sizinle olur.
1.Değişim için fikir birliği
Bazı kişiler mevcut sistemden memnun olmayıp onu değiştirmeyi bazıları ise farklı sebepler ile değiştirmemeyi ister. Tam fikir birliğiyok ise ?liderlik? ön plana çıkmalıdır.

2. Tecrübeli, bilgili ve zamanını ERP konusuna ayırmış bir proje yöneticisi
ERP yazılımını hayata geçirmek amatör kadrolara bırakılacak bir iş olmamalıdır. Şirketin iş süreçlerini değiştirecek olan bu süreç en tecrübelilerin katılması gereken bir çalışmadır.

3. ERP projesini destekleyen Lider ve Liderlik
ERP projeleri ekibin ve kullanıcıların etkin yönetimi ile gerçekleşir. Lider olmadan insiyatif kullanılamayacağı için işler ortada kalır, her yol ayrımında kararsızlık hakim olur ve ilerleme durur.

4. Teknik yeterlilik ve destek
ERP projeleri içinde teknoloji ve yenilikler bol miktarda kullanılır. Projenin başarılı yürütülebilmesi için bu konularda yetkin insanlar ile çalışılmalıdır.

5. Aktif ve İstekli Bir Ekip
Her iş için ekip oluşturmak önemlidir, ERP için daha da önemlidir. Ekip içinde pozitif insanların olmasına dikkat edin, negatif olanları pozitif yapamıyorsanız içeri de almayabilirsiniz.