ERP sistemleri şirketinizin iş süreçlerini entegre ve koordine eden bir dizi bilgisayar uygulamasıdır. Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar herkesi daha az kaynak kullanarak daha çok iş yapmanın yolunu bulmaya mecbur ettiği için ERP uygulamalarının da itibarını arttırdı.

Şirketler yaşadıkları sıkıntıyı daha az personel ile çalışmak, ana işi olmayan bölümleri veya faaliyet alanlarını kapatmak veya yapılan işi daha verimli gerçekleştirmek gibi metodlar ile azaltmak istiyorlar. Doğal olarak temel faaliyetini minimum kaynak ve minimum süre içinde gerçekleştirenler diğerlerine göre daha şanslı. İşte bu süreç şirketleri tekrar en temel kurgularını gözden geçirmeye, ERP sistemlerine daha yakından bakmalarına sebep oldu.

İşlerin bol olduğu dönemlerde göze batmayan verimsizlik veya “önce büyüyelim sonra bakarız” yaklaşımı ile itibarını bir ölçüde yitirmiş olan ERP sistemleri işte bu dönemde tekrar gündeme geldiler. ERP sistemleri, hem kara gün dostu hem de yarın işler açıldığında daha hızlı hareket edebilmenizi sağlayacak temel bir araçtır.

ERP sistemleri niçin yöneticilerin öncelik listesinde yer almalıdır ?

1. ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) sistemi şirketinizin iş akışını yönlendirebilecek en temel aracınızdır. Onun sayesinde işinizi daha doğru ve daha hızlı gerçekleştirebilir, daha az emek harcayarak standartlarınızı koruyabilirsiniz. Bu sayede zor zamanları daha az yara alarak geçirmeniz mümkün olur.

2. ERP sistemi sayesinde kısa vadeli tasarrufların yanı sıra uzun vade içinde sorun yaratacak, bir biri ile konuşmasını bilmeyen uygulamaların şirketinizi sarmasına veya şirketinizde bilgi adacıklarının oluşmasına da engel olmuş olacaksınız.

3. ERP sistemi şirketinizin rekabet gücünü arttırabilir, etkin satış, satınalma ve üretim yönetiminiz sayesinde kazançlar da elde edebilirsiniz.

4. ERP bilgi işlemin değil bütün üst yönetimin ev ödevidir, bu nedenle yöneticilerin öncelik listesinde yer almalıdır.