· Firma kar ediyor mu ? (Net Kar)
· Firma yatırımına orantılı kazanıyor mu ? (Yatırım Karlılığı)
· Nakit akış tablosunda nakit var mı? (Yaşama Kuralı)

Peki bu ölçekleri bildiğinizde veya izlediğinizde aşağıdaki gibi sorulara ne cevap verebileceğinizi de bilmiş oluyor musunuz ?
.
· Üretim parti miktarlarınız ne olmalı ?
· Parti miktarları firmanızın mali sonuçlarını nasıl etkileyecek?
· Yeni ve daha hızlı bir tezgah mı almalısınız ?
· Standart maliyetinizin altında gözüken siparişi kabul etmeli misiniz ?
· Ne kadar stok tutmalısınız ?

Bu tür sorulara cevap ararken yukarıdaki ölçekler size faydalı olmazlar, bunlara cevap bulabilmek için maliyet hesabı yapma ihtiyacı duyarsınız; ürün maliyeti, ekonomik sipariş/üretim miktarı gibi ölçüler günlük hayatta önemli bir yer tutar. Bu tür kararlarınız ile temel üç ölçek olan – net kar, yatırım karlılığı, nakit akış – arasındaki köprü, maliyet ve maliyet hesaplama yönteminizdir. Bu sayede önce bir karar verir daha sonra yine aynı hesaplama yöntemleri ile kararınızın doğru olup olmadığını test edersiniz.
Bir firmanın maliyet hesaplama yaklaşımı ile günlük operasyonel kararları arasında olan ilişki onun verimliliğini de doğrudan etkiler. Hatalı maliyet varsayımları fazla veya eksik stok, üretim gecikmeleri, satış ve müşteri kaybı gibi sonuçta firmaya “para kaybettiren” olayların yaşanmasına sebep olur. Bu nedenle firmalar maliyet hesaplama yöntem ve varsayımlarını gözden geçirmelidir.